cosiMed Massageltion Mango-Melon, 500 ml

  1 Review
Item no. 24486

cosiMed Massageltion Mango-Melon, 500 ml

Item no. 24486
 (1)
CosiMed
18,94€ incl. VAT
37.89 EUR / 1 l
Sold out
Prices incl. VAT plus Shipping information
  • 30-day money-back guarantee
  • Personal customer service
  • Free shipping above €149

Unfortunately, this item is sold out
Maybe you can find a suitable alternative here:


 
 

cosiMed Cleaner for synthetic and imitation leather, 1 l

 
12,95€ *
12.95 EUR / 1 l
 
Bundle
 

cosiMed massage lotion set 6x massage lotion neutral, 1 l, incl. dosing pump

128,62 € (-11 %)  
114,95€ *
19.16 EUR / 1 l
 
 
 (4)

cosiMed Hot Chocolate Massage, 250 ml

 
23,95€ *
95.82 EUR / 1 l
 
 

Massage lotion neutral, 250 ml

 
8,95€ *
35.80 EUR / 1 l
 
 

Massage lotion neutral with pressure dispenser, 500 ml

 
13,95€ *
27.89 EUR / 1 l
 
 

Massage lotion neutral, 1 l

 
19,94€ *
19.94 EUR / 1 l
 
 

Massage lotion neutral 5 l

 
83,95€ *
16.79 EUR / 1 l
 
 
 (5)

cosiMed embrocation orange, 70% IPA, 1 l

 
17,95€ *
17.95 EUR / 1 l
 
 
 (4)

cosiMed embrocation orange, 70% IPA, 5 l

 
69,95€ *
13.99 EUR / 1 l

cosiMed Massageltion Mango-Melon, 500 ml

Die cosiMed Massagelotion Mango-Melone ist ein hochwertiges Massagemittel mit hautschonenden Eigenschaften.

Die Massagelotion Mango-Melone ist besonders empfehlenswert bei empfindlicher Haut und wurde mit dem fruchtigen Duft von Mango und Melone versehen.

Anwendung:
Bei der Anwendung stellt sich die angenehme Endviskosität rasch ein. Bereits nach einmaligem Auftragen bleibt die Gleitfähigkeit während der Dauer der gesamten Behandlung unverändert erhalten. Nach der Massage lässt sich die Massagelotion leicht wieder abwaschen.

Produkteigenschaften:

  • Spendet der Haut Feuchtigkeit
  • Enthält keine Farbstoffe
  • Wird in der praktischen 500-ml Dosierflasche mit Dispenser geliefert

Inhaltsstoffe: Aqua, Paraffinum Liquidum, Caprylic/Capric Triglyceride, Elaeis guineensis Oil, PEG-12, Ceteareth-12, Parfum, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Glycerin, Mangifera Indica Fruit Extract, Cyclomethicone, Carbomer, Sodium Hydroxide, Benzyl Alcohol, Amyl Cinnamal, Linalool, Limonene, Hexyl Cinnamal

Additional product information:

Logo: Made in Germany Made in Germany

cosiMed Massageltion Mango-Melon, 500 ml and every other product out of the "Präparate" category is available for invoice purchase as well as for a purchase by our online service providers such as PayPal. If you want to save money, watch out for our payment discounts!


Safety and Product Resources

5.0 5.0 Stars

Based on 1 Customer Reviews

Rate cosiMed Massageltion Mango-Melon, 500 ml and share your experience with other customers. As a thankyou, you receive a €5 voucher for your next order.

Review: 5

Wie alle von mir verwendeten COSIMED-Lotions hervorragende Eigenschaften für die klassische Wellnessmassage.Dies war meine zweite getestete Lotion für mein Angebot der erfrischenden Sommer-Wellness-Massage , wbei sie durch fruchtig-firschen Duft überzeugte. Die Lotion ist ergiebig, hat perfekte Gleiteigenschaften und wird von meinen Klienten als pflegend und angenehm empfunden. Die Lotion wurde von all meinen Klienten als angenehm empfunden!

E

Do you have any questions?

Do you have any questions?

You can contact our customer service by:

Phone: +49 (0) 6331 1480-0

E-mail: Contact us

Payment methods